Solaris liderem sprzedaży autobusów miejskich w Polsce

Solaris po raz kolejny został liderem sprzedaży autobusów miejskich w Polsce. Polscy przewoźnicy kupili od producenta z podpoznańskiego Bolechowa 471 autobusów, a to oznacza, że 2/3 rynku nowych autobusów należy do Solarisa.

Pozycja lidera nie jest niczym nowym dla Solarisa, bo firma zajmuje ją po raz czternasty. W ubiegłym roku firma sprzedała 1300 autobusów, a 471 z nich trafiło do polskich przewoźników. Najwięcej Solarisów trafiło do Krakowa i Warszawy. Takie wyniki oznaczają, że Solaris dostarczył 66% autobusów sprzedanych w Polsce i został liderem sprzedaży. Na drugim miejscu znalazł się Mercedes z 18% udziałem w rynku.

Równie dobrze wygląda eksport polskich autobusów. Za granicę trafiło 829 pojazdów, a największym odbiorcą byli przewoźnicy z Niemiec, którzy kupili 276 autobusów. Na drugim miejscu znalazły się Włochy oraz Izrael.

W najbliższych latach firma zamierza intensywnie rozwijać segment autobusów elektrycznych – E-mobilność jest istotnym elementem strategii firmy Solaris już od wielu lat. Od 2001 roku jesteśmy producentem trolejbusów, w roku 2006 jako pierwszy europejski producent zaprezentowaliśmy seryjnie produkowany autobus z napędem hybrydowym, a od roku 2011 mamy w ofercie autobusy bateryjne. Dzisiaj możemy śmiało stwierdzić, że jesteśmy w tym obszarze liderem nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie, czego potwierdzeniem jest tytuł Autobusu Roku 2017 oraz liczba zrealizowanych i realizowanych dostaw autobusów elektrycznych – mówi w rozmowie z portalem Transport Publiczny Zbigniew Palenica, wiceprezes zarządu firmy Solaris i dodawał – Myślę, że najbliższe 2-3 lata będą w tym obszarze kluczowe dla naszej firmy, a pojazdy elektryczne staną się jednym z filarów naszej produkcji.

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater