Lewiatan: Rząd chroniąc polskie firmy przed przejęciem zaszkodzi gospodarce

rodo

  •   Rząd przyjął wczoraj  rozwiązania, które przewidują ochronę polskich firm przed wrogimi przejęciami przez inwestorów spoza UE.
  • Zdaniem Konfederacji Lewiatan mogą one bardziej  zaszkodzić niż pomóc polskiej gospodarce, są niezgodne z Konstytucją RP i unijnym prawem – ostrzega Konfederacja Lewiatan.

– Nowe przepisy w proponowanej formie utrudnią inwestycje w Polsce firmom spoza Unii Europejskiej, co wpłynie również na powodzenie rodzimych inwestycji i osłabi polskich przedsiębiorców. Nieprecyzyjne zapisy co do mechanizmów ochrony oraz liczby „chronionych” branż wydłużą okres planowania biznesowego, a w pewnych sytuacjach mogą nawet sparaliżować inwestycje. Mamy więc nadzieję, że zarówno Ministerstwo Rozwoju jak i parlament znajdą czas na konsultacje i poprawki do projektu – mówi Maciej Witucki, prezydent Konfederacji Lewiatan.

Przepisy budzą wątpliwości, co do zgodności z Konstytucją RP i prawem Unii Europejskiej. Naruszają też  międzynarodowe traktaty Polski i mogą skłonić do retorsji inne kraje spoza Unii Europejskiej, co w dobie kryzysu byłoby dodatkowym elementem szkodzącym  gospodarce. Jest to też bardzo zły sygnał dla obecnych inwestorów, którzy nie będą mieli komu odsprzedać inwestycji w Polsce po wprowadzeniu tego zapisu.

Nowe regulacje będą dotyczyły zdecydowanej większości inwestorów na świecie. Utrudnią  inwestycje  firmom z Londynu, Stanów Zjednoczonych, czy Singapuru, gdzie kapitał jest największy i najbardziej chętny do zagranicznych inwestycji.

 

Konfederacja Lewiatan

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater