Lewiatan podpowiada jak poprawić płynność finansową firm

  • Propozycje w zakresie prawa podatkowego zaproponowane w tarczy antykryzysowej nie poprawią płynności finansowej przedsiębiorstw – uważa Konfederacja Lewiatan i przedstawia dodatkowe postulaty.
  • Konieczne jest zwolnienie środków finansowych blokowanych na kontach VAT lub zwalnianie ich w terminie 3 dni,  skrócenie terminu zwrotu VAT z deklaracji do 14 dni, czy zwolnienie wszystkich podatników z obowiązku stosowania zaliczek uproszczonych.

– Propozycje rządu nie stanowią realnego wsparcia,  o które proszą firmy, znajdujące się z każdym dniem w coraz trudniejszej sytuacji. Dla ratowania ich płynności konieczne jest, aby możliwie szybko zwracać im kwoty nadpłaconego podatku VAT oraz zwalniać środki blokowane na kontach VAT, w wyniku płatności w mechanizmie podzielonej płatności. Dzisiaj te terminy wynoszą 60 dni, czyli okres w którym przedsiębiorcy mogliby wykorzystać te pieniądze na zapłatę dwóch czy trzech kolejnych pensji pracowników. Apelujemy, aby nadwyżkę VAT z deklaracji zwracać w 14 dni, a środki z konta VAT oddawać do swobodnego dysponowania przedsiębiorcy w 3 dni – mówi Przemysław Pruszyński, doradca podatkowy, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Tarcza antykryzysowa umożliwiła zrezygnowanie przez firmę z płacenia zaliczek uproszczonych na podatek dochodowy (tj. stałych miesięcznych płatności podatku ustalonych na podstawie dochodów z lat poprzednich, często rekordowo wysokich), ale wyłącznie dla małych podatników.

Oznacza to, że wszystkie pozostałe firmy, które wybrały wpłacanie zaliczek uproszczonych, zmuszone są finansować budżet państwa, nawet w sytuacji kiedy przedsiębiorstwo jest zamknięte i nie ma przychodów. Zapłacony podatek odzyskają dopiero w 2021 r.

 

Ponadto firmy z branży hotelarskiej i gastronomicznej muszą obecnie ponieść koszty wymiany kas fiskalnych na tzw. kasy online, które umożliwiają śledzenie wydawania paragonów przez Krajową Administracje Skarbową w czasie rzeczywistym.

– Wprowadzenie tzw. kas online nie było przez biznes krytykowane. Jednak w obecnej sytuacji, kiedy firmy są zamknięte i nie uzyskują przychodów, wymaganie od nich zakupu nowych, bardzo drogich urządzeń oraz poniesienia kosztów ich instalacji oraz konfiguracji z systemami księgowymi, jest dalece nieuzasadnione i pogorszy, i tak już fatalną sytuację tych firm – dodaje Przemysław Pruszyński.

 

Kluczowe postulaty przedsiębiorców dotyczące wsparcia płynności finansowej: 

  1. Przekazanie do swobodnego dysponowania przez przedsiębiorcę środków zablokowanych na kontach VAT.
  2. Skrócenie terminu zwrotu podatku VAT z deklaracji.
  3. Zniesienie ograniczeń w stosowaniu faktur elektronicznych.
  4. Możliwość rezygnacji z opłacania zaliczek uproszczonych dla wszystkich podatników.
  5. Odroczenie wprowadzenia kas rejestrujących online w branży gastronomicznej i hotelarskiej do końca 2020 r., a także objęcie ich uprawnieniem do stosowania kas fiskalnych w formie oprogramowania.
  6. Odroczenie wprowadzenia JPK_V7M i JPK_V7K do końca 2020 r.

 

Konfederacja Lewiatan

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater