Lewiatan: Opłata od przeniesienia środków z OFE do IKE powinna być pobrana później

  • 25 lutego senackie komisje rodziny, polityki społecznej oraz budżetu i finansów publicznych zajmą się ustawą dotyczącą przeniesienia środków z OFE na indywidualne konta emerytalne.
  • Konfederacja Lewiatan apeluje, aby opłata od przeniesienia środków była pobrana w przyszłości przy wypłacie pieniędzy, a nie w momencie transferu z OFE do IKE.
  • Cała operacja powinna być przeprowadzona bardzo dobrze od strony technicznej, aby nie doprowadzić do zmniejszenia wartości aktywów.

– Zmiany w OFE oceniamy pozytywnie, jednakże z pewnymi zastrzeżeniami. Opłata z góry za przeniesienie środków z OFE do IKE  zmniejszy kapitał przyszłych emerytów, tymczasem powinien on pracować na rzecz obywateli. Nie wiadomo, jakie podatki będziemy płacić za dwie czy trzy dekady. Większość zainteresowanych wolałaby uiścić podatek dopiero w chwili wypłaty oszczędności – mówi Adrian Zwoliński,  ekspert ds. rynków finansowych Konfederacji Lewiatan.

Konfederacja Lewiatan podziela uwagę wyrażoną w stanowisku Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych, dotyczącą umożliwienia zawierania umów (chodzi o umowy o dokonywaniu dodatkowych wpłat na IKE) oraz komunikowania się z klientem drogą elektroniczną. Niezbędna jest zmiana sformułowania „formy elektronicznej” na „postać elektroniczną”, czyli na zapis identyczny jaki występuje w ustawie o PPK. W przypadku pozostawienia „formy elektronicznej” umowa będzie musiała być zawarta poprzez kwalifikowany podpis elektroniczny zgodnie z art. 78 (z indeksem 1) Kodeksu Cywilnego, co praktycznie uniemożliwi zawieranie umów o dodatkowe wpłaty na IKE.

Konfederacja Lewiatan

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater