Lewiatan: Nowe przepisy podważą zaufanie firm zagranicznych do inwestycji w Polsce

  • Sejm, w ramach tarczy 4.0, uchwalił przepisy, które przewidują ochronę polskich firm przed wrogimi przejęciami przez inwestorów spoza UE. W tym tygodniu będzie nad nimi pracował Senat.
  • Konfederacja Lewiatan apeluje do senatorów o wprowadzenie kilku zmian w ustawie, które ograniczą  negatywny wpływ regulacji na funkcjonowanie przedsiębiorstw.

– Postulowaliśmy wstrzymanie prac legislacyjnych nad nowymi regulacjami ponieważ mogą one bardziej  zaszkodzić niż pomóc gospodarce. Ograniczą bowiem dostęp polskich firm do kapitału, co może zahamować ich rozwój i ekspansję na rynkach globalnych. Tak się jednak nie stało. Apelujemy więc do senatorów o wprowadzenie zmian w ustawie. Chodzi o to,  aby przedsiębiorstwa, które opracowują i modyfikują oprogramowanie były objęte ochroną, tylko jeśli jest ono wykorzystywane do obsługi infrastruktury krytycznej, a nie np. do handlu internetowego. Takie rozwiązanie obowiązuje np. w Niemczech. Proponujemy też, aby do kwoty 10 mln euro przychodu (warunek objęcia przepisami ustawy) wliczać tylko przychody z tytułów obejmowanych ochroną przed przejęciem, a nie wszystkich innych.  W efekcie mikroskopijna działalność poboczna nie będzie blokowała tej głównej, nieobejmowanej ochroną – mówi dr Aleksandra Musielak, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

O przyjętych przez Sejm rozwiązaniach dotyczących ochrony polskich firm przed przejęciem mówili dzisiaj na konferencji prasowej wicepremier Jadwiga Emilewicz i prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny. Szef UOKiK zapowiedział, że wychodząc naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, wnioski dotyczące przejęcia udziałów w firmach będą rozpatrywane maksymalnie w ciągu 30 dni. Przygotowane zostaną też specjalne wytyczne.

– To dobrze, że będzie specjalna szybka ścieżka i doprecyzowane zostaną  niektóre przepisy. Ale wydźwięk nowej regulacji się nie zmieni. Podważy ona  zaufanie inwestorów zagranicznych do lokowania inwestycji w Polsce – dodaje Aleksandra Musielak.

Konfederacja Lewiatan

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater