Lewiatan: Firmy walczą o życie a rząd wprowadza podatek od cukru

  • Ustawa o podatku od cukru ma być rozpatrywana przez Sejm, w sytuacji, kiedy tysiące firm walczy o przetrwanie z powodu pandemii COVID-19
  • Konfederacja Lewiatan apeluje o zrezygnowanie z prac nad tym podatkiem lub odrzucenie ustawy przez posłów.
  • Podatek obniży konkurencyjność przedsiębiorstw i jeszcze bardziej pogorszy ich kondycję oraz  przełoży się na zwolnienia pracowników.

 

– Podatek od cukru ma czysto fiskalny wymiar, bo jego celem są przede wszystkim dodatkowe  wpływy do budżetu. Obciąży szczególnie polskie firmy działające na rynku spożywczym, a także nasz handel. To znacząco pogorszy ich sytuację – i to w samym środku kryzysu wywołanego pandemią COVID-19, której negatywne skutki gospodarcze obserwujemy już dzisiaj – ostrzega Arkadiusz Grądkowski, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Zdaniem Lewiatana przyjęcie ustawy w jej obecnym kształcie byłoby też sprzeczne z celem działań rządu i parlamentu, jakim jest wsparcie przedsiębiorców w walce z konsekwencjami epidemii koronawirusa.

Nałożenie na firmy nowych opłat i obciążeń administracyjnych oznacza wzrost kosztów prowadzenia działalności i spadek ich rentowności. Część firm może doprowadzić do bankructwa. Może też zmusić przedsiębiorców do redukcji zatrudnienia, co dodatkowo zwiększy spodziewany wzrost bezrobocia i pogłębi spowolnienie gospodarcze. Dotyczy to zarówno dużych, małych, jak i średnich przedsiębiorstw.

 

– Obecnie cały wysiłek rządzących, przedsiębiorców i pracowników powinien być skupiony na minimalizacji negatywnych skutków kryzysu, utrzymania firm i miejsc pracy, zapewnienia ciągłości łańcuchów dostaw i możliwie szybkiego powrotu do normalnego funkcjonowania biznesu. Nie ma obecnie warunków do wprowadzania nowych obciążeń fiskalnych, a ich nałożenie w obecnej sytuacji gospodarczej wzbudzi głęboki i uzasadniony sprzeciw społeczny – dodaje Arkadiusz Grądkowski.

Konfederacja Lewiatan

dyplom
Wielkopolski Związek Pracodawców Lewiatan
ul. Grunwaldzka 104
60-307 Poznań
tel. 61 657 60 51
tel. 691 98 68 68
biuro@wzp.org.pl
www.wzp.org.pl
konfederacja lewiatan
Copyright by MindsEater